Radijski oddaji na Radiu Slovenske gorice

Z učenkami 6., 7. in 8. razreda (Žano Jeza, Tjašo Mihelič, Laro Leš, Zarjo Mohorko in Nino Senekovič) smo se pri novinarskem krožku pogovarjale o pomenu drugačnosti, razmišljale, kako nas kulturna različnost lahko bogati. Kaj hitro so učenke prišle do sklepa, da bodo pripravile radijsko oddajo za Radio Slovenske gorice na temo Francije, Francozov – skozi radijske valove so skušale poslušalcem pričarati pridih Francije, Francozov kot naroda, za ta namen so za popestritev tudi izbrale francoske pesmi, se same preizkusile v francoskem jeziku.

Pri montaži radijske oddaje nam je pomagal gospod Dani Sajtl, za kar se mu lepo zahvaljujemo.

Radijska oddaja se je predvajala na Radiu Slovenske gorice v soboto, 23. 11. 2019, ob 9.30 v sklopu programa IZ OŠ KLOPI.

Učenke so za potrebe radijske oddaje sestavile tudi pesem o drugačnosti.

Vsi drugačni

Drugačnost veliko pomenov ima,
vsak človek jo drugače zazna.

Ljudi je včasih strah drugačnosti,
velikokrat si pred njo zakrivajo ušesa in oči.

Ni važno ali si črn ali bel,
suh ali debel.
Pomembno ni, kje si se rodil,
v katerem jeziku si prve besede spregovoril.
Si mar Francoz, Slovenec ali Afričan,
svetu nepoznan?

Važno je, da nas drugačnost bogati,
zato bodi, kar si.

Posnetek radijske oddaje, 23. 11. 2019

V soboto, 7. 3. 2020,  ob 10. uri so na Radiu Slovenske gorice predvajali radijsko oddajo, ki smo jo pripravili z učenci naše šole. V današnjem svetu se velikokrat pogovarjamo o dostojanstvu, sprejemanju drugih, njihovih mnenj in njihovega pogleda na svet. Z odraščanjem dojemamo, da naše mnenje ni vedno enako mnenju drugih … Dojemamo, da smo si ljudje med sabo precej različni. Učimo se, da je potrebno spoštovati druge in jih kolikor se le da razumeti. Ampak zaradi nezmožnosti sprejemanja in spoštovanja drugačnosti, se žal danes v svetu pojavlja ogromno nestrpnosti. Zato smo se z učenci odločili, da tokrat pripravimo tematsko oddajo z naslovom Drugačnost. Skupaj smo razmišljali, kaj nas dela ljudi drugačne, kako lahko pristopimo k nekomu, ki morda potrebuje le lepo besedo, toplo misel, objem ali pa zgolj očesni stik, da začuti, da ni sam. O tem pravzaprav razmišljamo že celo šolsko leto, saj imamo od 1. septembra na šoli šolski projekt Branje nas bogati, kjer prebiramo literarna dela na temo drugačnosti, imamo delavnice in imeli smo tudi literarni natečaj, učenci so lahko ustvarjali nove zgodbe na temo drugačnosti, nekaj izsekov zgodb učencev smo vključili v samo vsebino oddaje.

V oddaji so sodelovalli naslednji učenci: EMA SENEKOVIČ, MICHEEL PURGAJ (4. R), TIANA ŠIPEK, ŽANA JEZA IN TJAŠA MIHELIČ (6. R), LARA LEŠ, NATAŠA LORBER, LEON BRAČIČ RAJŠP IN ANDREJ JANUŠ (7. R), NINA SENEKOVIČ, NEŽA SENEKOVIČ, KATJA IN NADJA ŠPINDLER, ZARJA MOHORKO (8. RAZRED), NATAŠA KNEZAR IN ALEN KOLARIČ (9. RAZRED).

Posnetek radijske oddaje, 7. 3. 2020

Mentorica: Mateja Nudl